Warmia - Strona parafii Świętej Rodziny w Gdyni

W sobotę 25 maja, 49 pielgrzymów z naszej parafii udało się na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie, do Lubawy i Dobrzyk. Gietrzwałd to piękne i bardzo ważne miejsce na polskiej mapie. Maryja objawiła się tu od 27 czerwca do 17 września w 1877 roku. Dwie wizjonerki Barbara Samulowska i Justyna Szafryńska otrzymały od Maryi nakaz aby gorliwie odmawiały różaniec. Maryja mówiła do dziewczynek po polsku, w języku wówczas surowo zakazanym. Ten fakt odnotowano jako wyraźny znak od Boga, że Polska się odrodzi i będzie ważnym państwem o mocno zarysowanej tożsamości. W Gietrzwałdzie pomodliliśmy się w kościele przed słynącym łaskami wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem. W kaplicy objawień zawierzyliśmy Matce Bożej całą naszą wspólnotę parafialną.
Po słodkim poczęstunku, wzmocnieni łykiem kawy udaliśmy się do Lubawy. Tu na starym cmentarzu spoczywa Ks. Edward Jankowski, proboszcz naszej parafii w latach 1946 – 1985. W tym roku, 12 maja minęła 30 rocznica jego śmierci. Na grobie Ks. Proboszcza złożyliśmy wieniec od naszej wspólnoty parafialnej i zapaliliśmy znicz, jako znak naszej pamięci.
Kolejnym punktem pielgrzymiego szlaku była parafia p. w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Dobrzykach. Złożyliśmy wizytę Ks. Mariuszowi Pawlikowskiemu, zaprzyjaźnionemu z naszą parafią. W kościele parafialnym uczestniczyliśmy we mszy św. Podziwialiśmy krzyż z XIV wieku i sam kościół pochodzący z 1316 roku. Po mszy św. zjedliśmy pyszny obiad w remizie w Jerzwałdzie.
Posiłek przygotowały panie z parafii w Dobrzykach. Parafia Dobrzycka, składająca się z kilku wiosek położona jest wzdłuż jeziora Jeziorak. Ubogaceni duchowo, najedzeni, z dobrymi humorami wróciliśmy do naszej kochanej Gdyni.