- Parafia Świętej Rodziny

- PATRONA ARCHIDIECEZJI GDAŃSKIEJ
7 maja br., godz. 12.00

Umiłowani w Panu!
Zbliżają się uroczystości patronalne ku czci świętego Wojciecha, które w tym roku wpisują się w jubileusz 25-lecia ustanowienia Archidiecezji i Metropolii Gdańskiej.
Zapraszam serdecznie wszystkich wiernych, grupy i wspólnoty duszpasterskie, katechetów i siostry zakonne w niedzielę, 7 maja br. o godz. 12.00 na Wzgórze Wojciechowe w Gdańsku - Świętym Wojciechu. Braci kapłanów zapraszam do koncelebrowania Mszy świętej. Tegorocznym uroczystościom będzie przewodniczył Arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, a homilię wygłosi Biskup Wiesław Śmigiel, Biskup Pomocniczy Diecezji Pelplińskiej.
Tradycyjnie w tym dniu organizowane są piesze pielgrzymki na Wzgórze Świętego Wojciecha:
• Archidiecezjalna Pielgrzymka Gdańszczan z relikwiami świętego Wojciecha pod przewodnictwem Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis” (wyjście o godz. 9.00 z bazyliki Mariackiej);
• Pielgrzymka Młodych (wyjście o godz. 9.00 sprzed kościoła OO. Franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku);
• Pielgrzymka z Łęgowa z feretronem Matki Bożej (wyjście o godz. 8.30 sprzed kościoła pw. św. Mikołaja w Łęgowie);
• Pielgrzymka dekanalna z Pruszcza Gdańskiego (wyjście o godz. 10.00 sprzed kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim).
Zachęcam do włączenia się w piesze pielgrzymki oraz wspólnego przeżywania jubileuszowej Eucharystii. Po liturgii zapraszam na rodzinny piknik, który odbędzie się na placu przy kościele.
Na czas radosnego przeżywania Archidiecezjalnego Święta Patronalnego ku czci świętego Wojciecha, który w 997 roku ochrzcił lud Gdańska, z serca wszystkim błogosławię.

/-/ + Sławoj Leszek Głódź
Metropolita Gdański

Święto Patronalne Archidiecezji Gdańskiej
ku czci świętego Wojciecha Chrzciciela Gdańszczan

7 maja 2017

1. W najbliższą niedzielę, 30 kwietnia br., należy obowiązkowo odczytać pod-czas wszystkich Mszy świętych - po modlitwie po Komunii - Zaproszenie Metropolity Gdańskiego na Święto Patronalne Archidiecezji Gdańskiej (Kurenda nr 13_2017).

2. Z racji uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja, prosimy o ponowne odczytanie tegoż zaproszenia.

3. Plakaty przekazane pocztą dziekańską należy umieścić w gablotach, a ich wersję elektroniczną na parafialnych stronach internetowych.

4. Przypominamy, że każda parafia, podkreślając wyjątkowy charakter tegorocznej uroczystości jubileuszowej, obowiązkowo wystawia poczet sztandarowy lub chorągiew. Poczty przybywają bezpośrednio na Wzgórze Świętego Wojciecha na godz. 11.30 zgłaszając swoją obecność u ceremoniarzy!

5. W procesji z darami reprezentowane będą wszystkie 24 dekanaty Archidiecezji Gdańskiej. Księża Dziekani, którzy nie zgłosili jeszcze propozycji darów, proszeni są o kontakt z Wydziałem Duszpasterskim Kurii (ks. Krystian: 668 312 851). Obowiązują trzyosobowe delegacje wiernych.

6. Duszpasterzy prosimy o przekazanie informacji o jubileuszu Archidiecezji jak najszerszemu gronu wiernych – zwłaszcza parafialnym grupom duszpasterskim.

7. Kapłanów odpowiedzialnych za duszpasterstwa, wspólnoty i ruchy w wymiarze archidiecezjalnym prosimy, aby uczynili wszystko co w ich mocy, aby uczestnictwo wiernych ze wspólnot było jak najliczniejsze. Pragniemy, aby dzień jubileuszu 25-lecia Archidiecezji i Metropolii Gdańskiej był dniem wspólnego radosnego świętowania.

8. Braci kapłanów diecezjalnych i zakonnych zapraszamy do koncelebry. Prosimy o zabranie ze sobą alby i stuły koloru białego.

9. Godziny i miejsca wyjścia pieszych pielgrzymek do św. Wojciecha podane są w zaproszeniu Metropolity Gdańskiego. Przypominamy jednocześnie, że Piesza Pielgrzymka Młodych powinna być obowiązkowym elementem przygotowania do sakramentu bierzmowania lub dziękczynienia za już przyjęty sakrament. Księży Proboszczów prosimy o umożliwienie pieszego pielgrzymowania kapłanom pracującym z młodzieżą.

10.  Po zakończonej Eucharystii na boisku przy kościele odbędzie się piknik rodzinny.

11.  W czwartek, 4 maja br. o godz. 11.00 w Kurii Metropolitalnej Gdańskiej odbędzie się spotkanie Stałego Komitetu Organizacyjnego Uroczystości Patronalnych ku czci świętego Wojciecha. Obecność na spotkaniu jest obowiązkowa.

Treść kurendy prosimy przekazać wszystkim kapłanom współpracowni-kom!

/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii