Parafia Świętej Rodziny w Gdyni

Przejdź do treści
Kronika parafii
KRONIKA PARAFIALNA – WYDARZENIA 2018


 
 
01 stycznia – Nowy Rok 2018 rozpoczęliśmy oddając cześć Maryi Bożej Rodzicielce
 
07 stycznia – Gościmy w naszej parafii młodzież z Gimnazjum nr 4 w Gdyni z koncertem kolęd i pastorałek
 
14 stycznia – Gościmy w naszej parafii chóry CANTUS, z parafii Św. Andrzeja Boboli z Gdyni, oraz chór SYMFONIA z parafii Św. Antoniego w Gdyni.
 
15 stycznia – pożegnanie p. gospodyni Teresy Brojakowskiej, odchodzącej na zasłużona emeryturę.
 
15 stycznia – Witamy nową panią gospodynię plebanijnego domu, panią Urszulę Piesik.
 
21 stycznia – Po mszy św., o godz. 11.30 dzieci ze Szkoły podstawowej nr 17, wystawiły Jasełka o Narodzeniu Pańskim. Młodzi artyści otrzymali owacyjne brawa.
 
28 stycznia – wolontariusze z gdyńskiego Hospicjum rozdawali ulotki o przekazaniu 1% podatku na cele statutowe hospicjum, oraz na pomoc chorym dzieciom i dorosłym, podopiecznym hospicjum.
 
11 lutego – Światowy Dzień Chorych. Podczas mszy św., o godz. 13.00 został udzielony Sakrament Chorych.
 
11 lutego – W naszej parafii gościliśmy Diakonię Tańca z Rumi. Podczas mszy św. o  godz. 10.00, 11.30 i 18.00 po komunii św., Diakonia zatańczyła uwielbiając Pana.
 
14 lutego – Środa Popielcowa. Rozpoczęliśmy kolejny Wielki Post, czas zadumy, pokuty i nawrócenia.
 
15 lutego –Pierwsze spotkanie Diakoni Tańca w naszym domu parafialnym
 
16 lutego – W kawiarence odbyło pierwsze w tym roku spotkanie grupy rowerowej.
 
25 lutego – Niedziela misyjna „Ad Gentes.” Przez cała niedzielę, podczas każdej mszy św. dzielił się z nami swoja pracą misyjna br. Andrzej Baranowski SAC, pracujący w Korei Południowej.
 
04 marca – Przez całą niedzielę świadectwem życia i apostolatu dzielą się z nami członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
 
04 marca – adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji dobrego przeżycia zbliżających się rekolekcji wielkopostnych, a także sakramentu Bierzmowania.
 
08 marca – nasza parafia włączyła się w akcję CARITAS – zbiórki produktów żywnościowych w sklepie Biedronka. Zbiórka piątkowa jest przeznaczona na potrzeby parafii, zbiórka sobotnia jest przeznaczona na cele Caritas archidiecezjalnej. Dary zbierała młodzież, członkowie grupy rowerowej i grupy charytatywnej.
 
11 marca – Rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne dla dzieci, młodzieży i dorosłych od 11 do 14 marca. Rekolekcje wygłosił Ks. dr Rafał Hołubowski SAC.
 
14 marca – W drugim, środkowym oknie w naszym kościele zainstalowano witraż. Witraż przedstawia scenę Bożego Narodzenia, oraz w bocznych szybach poszukiwanie miejsca na narodziny i ucieczkę Św. Rodziny do Egiptu. Witraż współ – ufundowała rodzina Ś. p. Lecha Pawełkiewicza.
 
15 marca – Ważna uroczystość w roku duszpasterskim. W naszej parafii odbyła się uroczysta msza św., z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania. Sakramentu udzielił Ks. bp Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy naszej archidiecezji.
 
16 marca – po raz kolejny w zadumie i z modlitwą przeszliśmy ulicami naszej parafii rozważając stacje drogi krzyżowej. Pomimo dotkliwie zimnej aury nie zabrakło dużej liczby naszych parafian.
 
23 marca – ulicami Gdyni pod przewodnictwem Ks. abp Sławoja Leszka Głódzia przeszła miejska droga krzyżowa. Gdynianom przewodził prezydent miasta dr Wojciech Szczurek, wraz z licznie obecnymi przedstawicielami marynarki Wojennej, Szkoły Morskiej, policji i straży miejskiej, straży pożarnej, harcerzy, stoczniowców, przedstawicieli gdyńskiego rzemiosła.
 
01 kwietnia – Niedziele Zmartwychwstania przywitała nas obfitym deszczem. Procesja Rezurekcyjna odbyła się we wnętrzu kościoła.
 
06 kwietnia – Ruch Rodzin Nazaretańskich, z grupą naszych parafian przeżywał na Jasnej Górze coroczne czuwanie – dziękczynienie. W drodze do Częstochowy pielgrzymi odwiedzili Kalisz, polskie sanktuarium Św. Józefa.
 
08 kwietnia – Niedziela Miłosierdzia Bożego. Na prośbę ks. abp Sławoja Leszka Głódzia przed kościołem odbyła się zbiórka do puszek na cele Caritas naszej archidiecezji.
 
09 kwietnia – W naszym kościele parafialnym odbyła się podniosła uroczystość – adopcja dziecka poczętego
 
09 kwietnia – ze względu na przypadającą 25 marca niedzielę palmową, dzisiaj odbyła się uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Z tą uroczystością związany jest odpust dla wspólnoty Żywego Różańca. Po mszy św. członkowie tej wspólnoty spotkali się w kawiarence parafialnej na kawie i serdecznych rozmowach.
 
13 kwietnia – pierwsze w tym roku walne spotkanie wszystkich członków parafialnej grupy rowerowej.
 
15 kwietnia – tydzień przed niedziela dobrego Pasterza gościliśmy w parafii kleryka III roku G.S.D, który podzielił się z nami świadectwem powołaniowym.
 
15 kwietnia – młodzież z Gimnazjum nr 4 prosiła nas o dofinansowanie dla ważnej inicjatywy – ugoszczenia w Gdyni uczniów z Białorusi.
 
21 kwietnia – w kawiarence parafialnej odbyło się spotkanie ze świadkiem wiary – ks. prałatem Edmundem Wierzbowskim. Inicjatorem spotkania był p. Edward Lubera.
 
22 kwietnia – W przypadającą dzisiaj Niedziele Dobrego Pasterza, wraz z całą Archidiecezją świętowaliśmy 10 rocznicę ingresu do katedry Oliwskiej Ks. Abp Sławoja Leszka Głódzia. Niech Bóg zachowana naszego pasterza w dobrym zdrowiu na kolejne lata.
 
22 kwietnia –dzisiaj przypada kolejna edycja dzieła „Pola Nadziei.” Wolontariusze hospicjów zbierają datki na budżet hospicyjny. W zamian za pomoc darczyńcy otrzymują żonkila – kwiat symbol życia i nadziei.  Na Pomorzu z pomocy hospicyjnej korzysta ok. 3000 pacjentów, dorosłych i dzieci, w tym wielu naszych parafian.
 
22 kwietnia – podczas mszy św., o godz. 11.30 odbyła się promocja nowych pięciu ministrantów
 
27 kwietnia – w kościele zainstalowano trzeci witraż przedstawiający scenę ofiarowania Pana Jezusa w świątyni. Wszystkie trzy witraże zaprojektował p. dr inż. Bogumił Oświecimski. Witraże wykonał firma p. Jacka Mańkowskiego z Banina.
 
28 kwietnia – kolejna w tym roku wycieczka parafialnej grupy rowerowej do Marchowa. Pierwsza odbyła się do Gdańska na Górę Gradową, oraz do Matemblewa.
 
13  maja – 34 dzieci z naszej parafii po raz pierwszy przyjęło Jezusa w Eucharystii.
 
13 maja – rozpoczęliśmy msze św. fatimskie dla uczczenia Niepokalanej Maryi Panny Fatimskiej, w 101 rocznicę objawień fatimskich. Po nabożeństwie różańcowym i mszy św. odbyła się procesja w intencji pokoju na świecie, w naszych sercach, rodzinach i parafii.
 
19 maja – ministranci i lektorzy naszej parafii, razem z opiekunami odwiedzili muzeum wojskowe Gryf pod Wejherowem. Przez kilka godzin poczuli się jak obrońcy naszej ojczyzny.
 
19 maja – Msza św. w intencji pielęgniarek, położnych, o Boże błogosławieństwo dla ich trudnej i odpowiedzialnej pracy, z okazji przypadającego 12 maja dnia pielęgniarki i położnej. Po mszy św. odbyło się spotkanie w kawiarence parafialnej. We mszy św., i spotkaniu uczestniczyła Dyrektor ds. pielęgniarstwa Szpitala PCK w Gdyni Redłowie p. mgr Beata Gronowska, oraz przedstawiciel Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku p. Barbara Wysocka.
 
31 maja – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami naszej parafii. Po raz kolejny uczestnictwem w parafii wyznaliśmy nasza wiarę w Chrystusa Eucharystycznego.
 
03 czerwca – gościmy w naszej parafii Ks. Kan Rafała Dettlaffa, Kanclerza Gdańskiej Kurii Metropolitalnej. Czcigodny gość przez całą niedziele głosił do nas Słowo Boże.
 
03 czerwca – festyn parafialny. W tym roku atrakcją był występ grupy kabaretowej „Bim – Bam.” Ze specjalnym programem wystąpiła szkoła tańca „Szczepan.” Specjalny występ zaprezentowała drużyna futbolu amerykańskiego „Seahawks.” Jak zawsze były gry i zabawy sportowe, udział w loterii fantowej i skoki na trampolinie. Mogliśmy skosztować pysznych kulinariów. Dziękujemy uczestnikom, sponsorom i wolontariuszom. Specjalne podziękowanie dla pana Adama, naszego zakrystianin i kościelnego.
 
14 czerwca – zmiany personalne w parafii. Decyzją Ks. abp Metropolity pracę wikariusza kończy po trzech latach Ks. mgr Paweł Borkowski. Z dniem 01 lipca pracę w naszej parafii rozpoczyna nowy ks. wikariusz, ks. mgr lic. Marcin Dera.
 
16 – 20 lipca – wypoczynek dzieci z naszej parafii w Schodnie na Kaszubach.
 
25 lipca – jak każdego roku w dniu liturgicznego wspomnienia Św. Krzysztofa została sprawowana msza św. w intencji użytkowników dróg. Po mszy św. poświecono samochody i rowery naszych parafian.
 
01 – 10 września – rozpoczęliśmy powakacyjne spotkania grup parafialnych, oraz katechez dla kandydatów do przyjęcia I Komunii Św., i Bierzmowania.
 
02 września – podczas mszy św. o godz. 11.30 podziękowaliśmy Panu Bogu za czas wakacji i prosiliśmy o Boże błogosławieństwo na nowy rok szkolny 2018/2019, dla wszystkich dzieci, młodzieży, dla nauczycieli, wychowawców, katechetów i wszystkich pracowników naszych szkół i przedszkoli.
 
07 września – posiedzenie Rady Parafialnej. Podczas tego spotkania zostały omówione sprawy bieżące duszpasterskie i administracyjno – ekonomiczne z życia naszej wspólnoty parafialnej. Podjęto także decyzje dotyczące najbliższych działań i inwestycji.
 
07 września – Rada Dzielnicy Gdynia Grabówek podjęła uchwałę o przeznaczeniu w nowym budżecie pieniędzy na ufundowanie tablicy pamiątkowej dla uczczenia osoby Ks. Wojciecha Surmana.
 
14 września – w Święto Podwyższenia Krzyża Św., po mszy św. wieczornej został poświęcony krzyż misyjny, na placu przed kościołem.

23 września – jak każdego roku wolontariusze hospicjum rozprowadzali kalendarze na Nowy Rok 2019. Zebrane pieniądze zasiliły potrzeby Hospicjum w Gdyni.

28 września – uroczysta inauguracja roku szkolnego dla Gimnazjum nr 4 /przekształcanego w szkołę podstawową nr 52/. Szkoła nosi imię Bł. Ks. komandora Władysława Miegonia. Po mszy św. spotkanie w domu parafialnym z dyrekcją szkoły i rodziną Błogosławionego.

01 października – Rozpoczynamy miesiąc modlitwy różańcowej. W tym roku po raz pierwszy towarzyszą nam intencje podane na każdy dzień wspólnej modlitwy. Z inicjatywy Żywego Różańca nałożono koronę na skronie naszej parafialnej figury Matki Bożej Fatimskiej.

14 października – XVIII Dzień papieski. Zbiórka do puszek na Dzieło Nowego Tysiąclecia. Pomagamy w ten sposób młodzieży z ubogich rodzin w zdobyciu przez nich upragnionego wykształcenia. Budujemy żywy pomnik Św. janowi Pawłowi II.

14 października – w naszej parafii gościliśmy misjonarza z Argentyny Ks. Romualda Turzyńskiego, naszego dawnego wikariusza.
15 – 18 października – grupa naszych parafian odbyła pielgrzymkę do Włoch.

25 października – na plebanii rozpoczęto prace remontowe związane z koniecznością wymiany izolacji budynku, jego przyziemia.  

27 października – w kościele i w kaplicy na wszystkich ławkach zostały założono maty ochronne i maty chodnikowe ocieplające.

28 października – Po raz 10 włączyliśmy się w ogólnopolską inicjatywę – Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Pomagaliśmy modlitwą i wsparciem finansowym Kościołowi prześladowanemu w Pakistanie.

01 listopada – O godz. 19.00 przedstawiciele duszpasterstw parafialnych wraz z Ks. Administratorem i p. zakrystianinem, z grupą ministrantów odwiedzili grób Ks. Wojciecha Surmana na cmentarzu Witomińskim.

04 listopada – uroczysta msza św., w intencji czynnych zawodowo i emerytowanych kolejarzy Szybkiej Kolei Miejskiej /SKM/ z Trójmiasta. Eucharystii przewodniczył ks. kan. mgr lic. Mariusz Dziarmaga, administrator parafii. Homilię wygłosił archidiecezjalny duszpasterz kolejarzy Ks. mgr Piotr Wulgaris. Obecni byli prezes Zarządu PKP – SKM w Trójmieście p. Maciej Lignowski, Członek Zarządu, dyrektor ds. przewozów p. Bartłomiej Buczek. Przewodniczący Związku zawodowego Solidarność Okręgu Północnego p. Jan Majder.. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych: a./ najstarszy na Pomorzu i drugi najstarszy kolejowy sztandar w Polsce Związku Zawodowego Kolejarzy z Wejherowa z 1921 r., b./ Sztandar NSZZ „Solidarność” PKP – SKM w Trójmieście, c./ Sztandar Związku Zawodowego Kolejarzy PKP – SKM w trójmieście, d./ Sztandar Sekcji Zawodowej NSZZ „Solidarność” w grupie CARGO z Warszawy, e./ Sztandar NSZZ „Solidarność” CARGO s. a. w Północnym Zakładzie Spółki – Stacja Gdynia Port. Uroczystość wpisała się w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada – W naszym kościele parafialnym o godz. 10.00 została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości. Eucharystii przewodniczył ks. kan. mgr lic. Mariusz Dziarmaga, administrator parafii. Homilię wygłosił ks. mgr lic. Marcin Dera – wikariusz naszej parafii. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych naszej parafii. Podczas Eucharystii odśpiewano Te Deum. O godz. 12.00 na prośbę Metropolity Gdańskiego Ks. Abpa Sławoja Leszka Głódzia zabił dzwon dla upamiętnienia tych, którzy oddali życie za wolność Rzeczypospolitej.

08 grudnia – o godz. 12.00 została odprawiona msza św., w Godzinie Łaski. Mszę św. poprzedził różaniec św.

08 grudnia – o godz. 18.30 w naszym kościele został wykonany Akatyst ku czci Bogurodzicy Maryi. Akatyst wykonał Schola „In Domine,” z parafii p. w. Chrystusa Miłosiernego z Gdyni Redłowa.  

16 grudnia – spotkanie opłatkowe wszystkich duszpasterstw i grup działających przy naszej parafii.

29 grudnia – spotkanie opłatkowe Liturgicznej Służby Ołtarza, wraz z rodzicami i opiekunami.

30 grudnia – niedziela Św. Rodziny – dzień naszego odpustu parafialnego. Przez całą niedziele słowo Boże głosił sumiasta odpustowy ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski – były rektor U.K.S.W w warszawie, socjolog i teolog moralista

31 grudnia – spotkanie sylwestrowe Ruchu Rodzin NazaretańskichPrasa katolicka
Wróć do spisu treści